My nemáme nárok na pracovnú dobu…

Text z príspevku OZ Východoslovenské labky

My nemáme nárok na pracovnú dobu…

Už to nie je len raz za čas, ale je to už pomaly pravidlo. Čoraz častejšie, keď nie priam na dennej báze sa stretávame s nepochopením, že tak, ako vy máte stanovenú pracovnú dobu, tak ju máme aj my.
Ďalšie je, že sa rozčuľujete, keď si vás v podstate objednáme na nejaký čas. Skúste sa vžiť trošku do našej kože. Za tie hodiny sa musíme o zvieratka postarať. Ošetriť, nakŕmiť, popratať, nafotiť, venčiť, socializovať a točiť na veterinu a pre zbierky či na nákupy.

Tiež máme svoje rodiny, tiež sme manželmi, partnermi, rodičmi… Ak si myslíte, že svoju prácu – poslanie nemilujeme len preto, že vás nebudeme čakať hodinu a pol, kým vy skončíte v práci, tak ste na omyle. Milujeme svoju prácu a snažíme sa ju vykonávať najlepšie, ako sa len dá, snažíme sa ju robiť zodpovedne a s plným nasadením, ale ak chceme byť vo svojej práci jednotkou, musíme mať aj nárok na oddych a čas na vlastné rodiny. Tiež túžime ísť po práci na nákup, navariť si, upratať, povenovat sa našim súkromným zvieratkám a stráviť kúsok času s rodinou.
Prečo hneď tie urážky, prečo vás nepočkáme, že sme nevďačné, a že či je to taký problém, keď už vy ste sa rozhodli pomôcť, tak je snáď najmenej vás počkať.
Dokelu ľudia! Tiež máte pracovný čas a tiež máte možnosť prísť cez víkend alebo si pokojne vybrať dovolenku a prísť počas našej pracovnej doby. Keď vás čakáme… Nielen, že si nenapíšeme nadčas a nemáme za to zaplatené, ale prichádzame o to najcennejšie, a to byť s rodinou len kvôli tomu, že príde človek, ktorý nám fľochne do tváre, že ako môžme čakať pomoc, keď sa nevieme prispôsobiť.
No pardon. Je nám už do plaču, čo všetko si musíme vypočuť, keď chceme pomáhať. Veľmi dlho sme uvažovali, či to vôbec napíšeme, ale nie je hanbou vyjadriť svoj názor a dať najavo, čo nás trápi. Verím, že v našich riadkoch sa nájde možno nie jeden záchranár, ktorý sa s týmto stretol, a možno sa nájde aj človiečik, ktorý nám dá za pravdu.
Lebo len človek, ktorý je oddýchnutý, vyrovnaný a má doma spokojnú rodinu, vie plnohodnotné a so 110% nasadením vykonávať svoju prácu s úsmevom na tvári.