Výstavba útulku – ul. Za mostom

Priatelia, s radosťou vám oznamujeme, že sme mohli začať výstavbu nového mikulášskeho útulku pre opustených a týraných psíkov a mačičky.

Chceme Vás opätovne poprosiť o Vašu pomoc pri výstavbe. Naše občianske združenie financuje všetko zo svojich zdrojov, ktoré sú značne obmedzené. Časť prác vykonávame svojpomocne, formou dobrovoľných brigád, zadarmo. Väčšina prác musí byť však vykonaná odborne firmami.

Svoj finančný príspevok na nový útulok môžete poslať na náš Fio účet:

  • Pre SR: v eurách: 2000 729 474/8330
  • Pre ČR v czk: 2000 729 474/2010
    IBAN: SK4883300000002000729474
    SWIFT/BIC: FIOZSKBAXXX
A teraz sa poďme pozrieť, ako nám to ide. niečo z vizualizácie. Takto si to predstavujeme:

Keď sme prišli na pozemok, uvítala nás nádherná metrová tráva a úžasný koncert cvrčkov. Jediné, čo sme v prvých minútach vedeli urobiť bolo, že sme sa pošrabali za ušami…. z ktorej strany to budeme kosiť, koľkí a ako dlho. Na prvú ohlásenú brigádu sme prišli 5-ti ľudia, jeden pes a dve vyžínačky, z ktorých sa jedna po 5-ich minútach pre istotu pokazila. Ale podarilo sa vykosiť obvod pozemku.

Po vykosení obvodu pozemku sme natiahli po celom obvode lano a začala sa asi najnamáhavejšia časť práce – hĺbenie jám na stĺpiky, na ktoré mal byť osadený plot. Požičali sme si motorový vrták. Naše predstavy sa jemne krížili s haldami skál, ktoré na nás čakali pod zeminou, nachádzame sa totiž na území, ktoré v minulosti obmývala rieka a tá vytvorila nánosy kamenia, štrku a piesku. Vrtákom sme mohli vyhĺbiť jamu asi cca 20 – 40 cm hlbokú, zvyšok za pomoci búšenia kovových tyčí do jám a vyberania skál a štrkopiesku pomocou malých nádob sme dorobili ručne do hĺbky 60 cm. Niektoré úseky sme hĺbili ručne už od povrchu zemegule.

Nasledujúca brigáda bola omnoho radostnejšia a rýchlejšia. Osádzanie stĺpikov a ich betónovanie. Tešili sme sa ako malé deti keď sme uvideli prichádzať prvú miešačku. Na osadenie stĺpikov pre veľkú bránu a bráničku sme potrebovali vyhĺbiť vačšie jamy. Prišiel nám nezištne pomôcť Michal so svojím mini bagrom. Jamy pripravené, stĺpiky tiež, betón prichádza… A keďže máme radi zvieratá, pred liatím betónu sme prešli jamy a povyberali všetky do nich spadnuté chrobáčiky a malinké žabky. Aj lúčnych koníkov sme prinútili odskočiť z modrých plachiet na ktoré sa mal liať betón…hrozná predstava že by sme ich zaliali tou masou…

Popri betónovaní stĺpikov nám prišli traja kosci dokosiť našu jastrabiu lúku…zadarmo, nezištne a my im za to veľmi ďakujeme.

Všetko pripravené na osadenie plotu. Chlapi z CD-profil s.r.o. osadili horné a dolné vzpery. A po tom mohol byť plot dokončený. Ten pocit, že môžte použiť už aj zámku. 

Po oplotení pozemku sme začali so zemnými prácami. Ako prvá sa začala kopať ryha na vodovod zo studne do mobilného a karanténneho domu.

Hadica v zemi – na jednej z fotiek môžte vidiet vyčnievať rúru zo zeme – naša studňa v hĺbke 17 metrov. Vykopaná ryha na vodovod je aj na východnej strane. V pôvodnom projekte sme s touto stranou neuvažovali ale bude to praktickejsie pre čistenie kotercov v tejto časti.

Naši noví zverenci, psíky aj mačičky ktorí prídu do útulku musia mať chránené zázemie pre svoje prvé dni a týždne pobytu v útulku. Oddelené ubytovanie je dôležité aj kvôli karantenizácii zvierat. Je vyšetrené veterinárnym lekárom a v prípade choroby liečené. Pre výrobu karanténneho domu sme sa rozhodli pre firmu Containex. Jeho rozmery sú cca 5 x 9 metrov, čo je pôdorysne celkom slušný malý dom. Dokončený by mal byť v priebehu novembra. Celková suma za karanténny dom je 13 620 €.

Vo vnútri je predelený celostenovou priečkou. Pravá strana bude patriť mačičkam. Budú tam boxy v ktorých budú umiestnené do preliečenia poprípade vakcinácie. V rohu tejto miestnosti bude osadený sprchový kút, bojler a umývadlo. Ľavá strana bude patriť psíkom. Popri stene budú osadené boxy pre nových psíkov. Podlaha aj steny budú umývateľné a dezinfikovateľné. Je tam dostatok okien na presvetlenie. Celá budova je zateplená, vykurovaná. Dom bude napojený na elektrinu, vodu a kanalizáciu.

Dňa 22.10.2016 sme mali super brigádu, večer predtým ešte lialo a v sobotu nás čakalo toto – ďakujeme všetkým, ktorí ste prišli a pánovi Tuchyňovi za altánok.

Priatelia, táto vyznačená plocha je pripravená na odobratie ornice. Tu bude stáť línia kotercov sever-východ. Do priestoru odobratej ornice sa bude vysýpať štrk, ktorý musíme zhutniť. Na to umiestnime bednenie a môže sa liať betón.

Ornica je dole. Ornica je odobratá a prichádza prvá pokládka terénu, na ktorý sa bude liať betón. Konkrétne tento úsek je severovýchodná línia ckoterov. Ďakujeme firme ISO & spol, s.r.o. za darovanie makadanu, jeho dovoz a následné zhutnenie ťažkým strojom.

Elektrický ákbelžulozený, jamy zasypané, dnešný plán splnený na parádu Ďakujeme chlapom z občianskeho združenia Za čistý a zdravý Liptov, sami traja by sme to dali tak do budúcich vianoc.

Ďakujeme tiež firme ISO & spol, s.r.o. za zasypanie ryhy na ich malom bágriku.

3 chlapi, 2 ženy a 1 dieťa sme sa cca 3 hodiny lopotili s debnením, spravili sme dva bloky, vyrovnané vodováhou, s presnými dĺžkami.